بیت کوین کش (BCH) یک نوع ارز دیجیتال با توانایی انتقال همتا به همتای اینترنتی‌ است که نا‌متمرکز کار می‌کند و هیچ گونه واسطه‌ای مانند بانک‌ها یا اشخاص ثالث در آن حضور ندارند. این تعریف از بیت کوین کش بسیار مشابه با تعاریف ده‌ها ارز دیجیتال موجود است؛ پس باید به جای پرسش بیت کوین کش چیست به دنبال پاسخ پرسش بیت کوین کش چه تفاوتی با بقیه دارد برویم. در ادامه به بررسی دقیق‌تر بیت کوین کش می‌پردازیم.

هدف بیت کوین کش چیست ؟

حدود ۱۰ سال از عمر بیت کوین می‌گذرد. در طول این ۱۰ سال یک مشکل بزرگ همواره گریبانگیر بیت کوین بوده است؛ این مشکل عدم مقیاس‌پذیری است. به زبان ساده مشکل عدم مقیاس‌پذیری یعنی شبکه بیت کوین جوابگوی این حجم زیاد از کاربران نیست و هرچه بر تعداد تراکنش‌های بیت کوین افزوده می‌شود، زمان تایید تراکنش‌ها طولانی‌تر و طولانی‌تر می‌شود. به طور دقیق‌تر، اندازه هر بلوک بیت کوین یعنی هر صفحه که تعدادی تراکنش در آن به صورت جمعی تایید می‌شوند کوچک (۱ مگابایت) است پس بقیه تراکنش‌ها در بلوک‌های بعدی باید منتظر بمانند تا بلوک‌های قبلی تایید شوند. دلیل کوچکی اندازه بلوک بیت کوین در زمان طراحی، جلوگیری از وقوع حمله‌های هکری بود.

عدم مقیاس‌پذیری باعث می‌شود که بیت کوین برای تراکنش‌های روزانه مانند خرید ساندویچ یا یک لیوان قهوه کاربرد نداشته باشد. هیچ مشتری یا فروشنده‌ای حاضر نیست برای پرداخت مبلغ اندک یک قهوه ساعت‌‌ها منتظر تایید پرداخت بماند و افزایش کارمزد برای تایید شدن سریع‌تر هم کاری غیرمنطقی است.

برای گذر از این مانع در راه گسترش بیت کوین، چندین پیشنهاد از سوی توسعه‌دهندگان مطرح شده و می‌شود. برخی توسعه‌دهندگان، طرفدار پیشنهاد نامحدود کردن اندازه بلوک هستند و برخی دیگر خواستار اجرای SegWit بودند. SegWit به طور خلاصه یعنی خارج کردن برخی داده‌ها مثل کدها و مشخصات ارسال‌کننده از بلوک اصلی و ثبت آن در بلوک جانبی؛ SegWit یک درمان موقتی برای بیماری در حال وخیم شدن بیت کوین بود که اجرا هم نشد (لایت کوین این ویژگی را دارد). از طرف دیگر، نامحدود کردن اندازه بلوک مزایا و معایبی دارد؛ مزیت آن تایید سریع‌تر تعداد زیادی تراکنش و مهمترین عیب نامحدود کردن، افزایش شدید کارمزد برای استخراج کننده‌ها خواهد بود که مشکلات دیگری در پی خواهد داشت. پس این پیشنهاد هم هنوز جنبه عملیاتی ندارد.

تفاوت‌های بیت کوین و بیت کوین کش چیست ؟

بیت کوین کش از نظر ساختاری بسیار مشابه بیت کوین است. تعجبی هم ندارد؛ زیرا که بیت کوین کش حاصل انشعاب از بیت کوین است. با این حال بیت کوین کش تفاوت‌ها و در واقع برتری‌هایی نسبت به بیت کوین دارد که مهم‌ترین‌شان عبارتند از:

  • اندازه بلوک به ۸ مگابایت افزایش یافته است.

  • Segwit نخواهد داشت.

  • ویژگی replace by fee که برای انجام تغییر در مواردی مثل میزان کارمزد در صف تایید است را ندارد.

  • در برابر حمله‌های بازپخش و تکرار (replay attack) مقاوم است.

  • بیت کوین کش راهکاری برای کاهش سختی شبکه دارد.

  • کارمزد کمتری برای تراکنش نسبت به بیت کوین دارد.

  • زمان تایید تراکنش در بیت کوین کش کوتاه‌تر (حدود ۱۰ دقیقه) است. 

استخراج بیت کوین کش چیست و از کجا می‌توانم اطلاعات کاملی به دست آورم؟

استخراج در ارزهای دیجیتال به معنی مشارکت در شبکه از طریق ثبت و تایید تراکنش‌ها و انجام سایر فعالیت‌های مرتبط با شبکه است. استخراج بیت کوین کش کاری تخصصی و نیاز به داشتن اطلاعات کامل و به روز در کنار سخت‌افزار مناسب دارد. برای کسب اطلاعات کافی در این زمینه بهترین منابع، وبسایت‌های معتبر مثل سایت رسمی بیت کوین کش و همین‌طور انجمن‌های استخراج‌‌کنندگان است.