آموزش کسب درآمد اینترنتی و ارزهای دیجیتال

به گزارش ارزدیجیتال، از ابتدای ترم تحصیلی پاییز ۹۷، درسی با عنوان «مبانی بلاکچین و رمزارز‌ها» در دانشکده‌ی مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف با هدف آشنا کردن دانشجویان با مبانی نظری و عملی بلاکچین و کاربردهای آن و همچنین آماده کردن دانشجویان برای شروع پژوهش یا توسعه محصولات جدید در این زمینه، برگزار شده است.

مداح علی درباره این درس سه واحدی می‌گوید:

دوره بلاکچین، یک واحد درسی در مقطع فوق‌لیسانس و دکتری است که ارائه آن در دانشگاه صنعتی شریف تصویب شده و از اولین جلسه آن، سه هفته می‌گذرد.

به گفته مداح علی، تاکنون بیش از ۹۰ نفر در این کلاس شرکت کرده‌اند که از این تعداد، حدود ۵۰ نفر از دانشجویان دانشگاه شریف و از دانشکده‌های برق، کامپیوتر و ریاضی هستند که در انتخاب واحد این ترم خود، این درس را برداشته‌اند. همچنین تعدادی از دانشجویان دوره لیسانس این دانشگاه نیز در این درس شرکت کرده‌اند و حدود ۴۰ نفر نیز به‌صورت مستمع آزاد در این کلاس شرکت می‌کنند.

او درباره تعداد جلسه‌های این درس گفت:

درس مبانی بلاک چین و ارزهای دیجیتال، درس رسمی دانشگاه است و در ۳۰ جلسه ارائه می‌شود و تاکنون شش جلسه از آن گذشته است.

مداح علی در خصوص هدف از ارائه این درس توضیح داد:

هدف از این درس، ارائه مبانی علمی فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال است. در کل ۱۱ فصل در این واحد درسی ارائه می‌شود که به‌صورت مفصل مبانی بلاک چین و ارزهای دیجیتال را تدریس می‌کنیم و شامل هم تمرین‌های عملی و هم تمرین‌های تئوری است. تاکنون نیز بحث‌های کریپتوگرافی (رمزنگاری) و معرفی ارزهای دیجیتال را درس داده‌ایم و مبانی سیستم‌های توزیع شده را در جلسه‌های آینده تدریس می‌کنیم. سپس مبانی بلاک چین را درس می‌دهیم که قسمتی از آن درباره بیت‌کوین و اتریوم است. بعد از چند جلسه، از این مباحث فاصله می‌گیریم و راجع به سیستم‌های مبتنی بر بلاکچین، امنیت داده در سیستم‌های بلاکچین و اینکه چگونه می‌توان به یک سیستم بلاک چین حمله کرد و با آن مقابله کرد، صحبت خواهیم کرد. همچنین در طی این درس به بررسی انواع کوین های دیگر به جز بیت کوین و اتریوم، تفاوت های آنها با هم، نقاط ضعف و قوت هریک، و همچنین مشکلات و مسائل داغ و به روز مرتبط با تکنولوژی بلاک چین از جمله، مقیاس پذیری، امنیت و حریم خصوصی می پردازیم.