آموزش کسب درآمد اینترنتی و ارزهای دیجیتال

نگاهی به نمودار فراوانی جستجوی واژه «بیت کوین» در گوگل نشانگر افزایش قابل توجه آن از شهریور ماه ۹۷ و به اوج رسیدن آن در بازه ۱۵ تا ۲۱ مهرماه است. در واقع، جستجوی واژه «بیت کوین» به فارسی در این بازه به روزهای اوج‌گیری قیمت این ارز دیجیتال در دسامبر ۲۰۱۷ که موجب حضور گسترده سرمایه‌گذاران در این بازار شد رسید. این در حالی است که روند جهانی جستجوی برای واژه انگلیسی Bitcoin بازه ۱۵ تا ۲۱ مهرماه به هیچ وجه چنین رویکردی نداشته است.

آموزش کسب درآمد اینترنتی و ارزهای دیجیتال

نمودار فراوانی جستجوی واژه «بیت کوین» می‌بینیم که روند صعودی تقریبا از نیمه تیرماه ۹۷ آغاز شد. این زمان، تقریبا با افزایش شدید قیمت دلار و سایر ارزهای خارجی و ایجاد محدودیت در زمینه خرید آنها همراه بود. شاید گرایش مردم به تبدیل ریال به سایر شکل‌های سرمایه را بتوان دلیل افزایش جستجوی این عبارت دانست.

در این میان، بررسی آمار خرید و فروش بیت کوین در ایران نیز نشانگر روند افزایش آن در تابستان ۹۷ است.

آموزش کسب درآمد اینترنتی و ارزهای دیجیتال

کریستوفر برنینسک (کارشناس حوزه بیت کوین و بلاک چین) اولین بار متوجه هماهنگی در نمودار تغییرات جستجو برای واژه بیت کوین و قیمت آن شد و آن را چرخه ساتوشی نام‌گذاری کرد. او در مجموعه‌ای از توییت‌های خود به این مساله اشاره کرد که ارتباط مستقیمی بین تعداد جستجو برای واژه بیت کوین و قیمت آن وجود دارد. البته این هماهنگی همیشه وجود ندارد و در نمودار تطبیقی بین این دو عامل می‌توان نقاطی را مشاهده کرد که این تغییرات این دو ربطی به هم ندارند. در واقع چرخه ساتوشی همیشه وجود ندارد.